معرفی کامل مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی

مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی

کاشی‌هایی که در آن‌ها لعاب به کار رفته است، پس از رنگ آمیزی یا پوشیده شدن با لعاب، در دمای بالا پخته می‌شوند و باعث واکنش شیمیایی می‌شود که لعاب را شیشه‌ای می‌کند و به آن‌ها کاشی لعاب دار می‌گویند. کاشی به دست آمده به دلیل لعاب دار بودن در برابر آب و لکه مقاوم بوده و ظاهری جذاب دارد. زیرا رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی را می‌توان با مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی ایجاد کرد که پوشش‌های آن از براق تا مات متغیر است. هر فروشگاهی که دارای کاشی باشد، کاشی‌های لعاب دار را نیز ارائه می‌کند. معمولا در طیف وسیعی از نوع‌ها برای انتخاب افراد گوناگون موجود هستند.

لعاب چیست

لعاب چیست؟

لعاب یک پوشش شیشه مانند بوده که بر روی سطح بده کاشی و سرامیک قرار می گیرد. لعاب کاشی در اصل ماده اولیه‌ای است که پس از کوبیدن به صورت خمیر نازک یا دوغابی با آب و روی به روش‌های مختلف روی بدنه کاشی و سرامیک قرار داده شده و حرارت داده می‌شوند.این کار تا دمای معینی انجام می‌شود.

هدف از لعاب کاری زیبایی و از طرفی افزایش استحکام کار است. لعاب در اصل ماده چسبنده‌ای نیست. اما تماس آن با سفال باعث نفوذ آن به خاک رس می‌شود . در صورت قرار گرفتن در دمای معنین، مانند پوششی سطح کاشی را می‌پوشاند.

مواد اولیه لعاب کاشی

از مهم‌ترین مواد اولیه لعاب می‌توان به نمک، کربنات سدیم، sio2، pbo، sno2 و… اشاره داشت.

انواع لعاب کاشی

لعاب‌ها انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در بسیاری از زیر مجموعه‌ها تولید شوند. ترکیبات شیمیایی مختلفی در لعاب ها به کار می‌روند که هر کدام در لعاب های مختلفی استفاده می‌شوند. هر کدام از این مواد شیمیایی می‌توانند مفید یا مضر باشند.

در صورت مفید بودن مزایای زیادی را می‌توانند به مصرف کنندگان برسانند. در صورت مضر بودن باید از دور خارج شده و از مصرف آن‌ها خودداری کرد. خیلی از لعاب‌ها بدون هیچ گونه مقاومت در برابر موادهای مختلف به راحتی آسیب می‌بینند و باعث خراب شدن کاشی می‌شوند. برای جلوگیری از این آسیب‌ها، درجه‌های مختلفی برای مقاومت در برابر هر گونه مواد شیمیایی در نظر گرفته شده است.

انواع سرامیک لعاب دار از نظر ترکیبات شیمیایی

در دسته بندی لعاب‌ها از نظر استفاده از مواد شیمیایی دو دسته سربی و بدون سرب ساخته می‌شوند. سرب یکی از موادی بوده که در ساخت مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی به کار می‌رود و عملکرد فوق العاده‌ای دارد. با این حال، این ماده تا حدودی سمی می‌باشد و در محیط زیست اثر می‌گذارد.

در صورتی ظروف و کاشی‌ها را در دمای پایین بسازید که از مواد مبتنی بر سرب استفاده کنید، رها سازی سرب در کاشی‌ها نکته مهمی است که باید با دقت لازم در نظر بگیرید. لعاب‌های بدون سرب امروزه استانداردی برای استفاده تجاری هستند. همان طور که از نام آن‌ها پیدا است لعاب‌های بدون سرب از ترکیبات یا موادی ساخته می‌شوند که در آن‌ها سرب اضافه نشده است.

برای حذف سرب، لعاب‌ها دوباره فرموله می‌شوند. این کار می‌تواند برخی از ویژگی‌های آن‌ها را تغییر دهد. برخی از تفاوت‌هایی که امکان دارد متوجه شوید عبارتند از:

  • لعاب کاشی در هنگام پخت به اندازه لعاب‌های حاوی سرب جاری نمی‌شود.
  • ممکن است به همان اندازه با با قالب‌ها سازگار نباشد. این کار می‌تواند منجر به از بین فتن لعاب شود.
  • عیوب سطحی امکان دارد بیشتر شود.

برای نتایج لعاب کاری بدون مشکل، پخت باید با دقت بیشتری کنترل شود و به خوبی تهویه شود. لعاب‌های بدون سرب سطح سخت‌تری دارند.  لعاب‌های سرب دار به زیر مجموعه‌های ساده، مخلوط، بدون بور و حاوی برات تقسیم می‌شوند. لعاب‌های بدون سرب نیز زیر مجموعه‌هایی دارند. لعاب های قلیایی، براتی، پرسلان و بدون بور از جمله این ترکیب‌ها هستند.

انواع لعاب از نظر مقاومت در برابر عوامل شیمیایی

انواع لعاب از نظر مقاومت در برابر عوامل شیمیایی

از آن‌جایی که لعاب‌ها لایه‌ای برای محافظت از کاشی‌ها هستند، بنابراین لازم است که کارهایی برای آن‌ها در برابر مواد شیمیایی انجام شود تا کاشی‌ها هنگام تماس با این مواد آسیب نبینند. این مقاومت‌ها به شرح زیر هستند:

  • مقاوم در برابر ترکیب شدن
  • مقاوم در برابر مواد بازی
  • مقاوم در برابر مواد اسیدی

لعاب‌هایی که تولید شده و روی کاشی‌ها کشیده می‌شوند، در صورت نبود مقاومت کافی ممکن است با مواد کاشی‌ها ترکیب شده و از بین بروند. برای جلوگیری از این آسیب می‌توان موادی به آن‌ها اضافه کرد تا در هنگام اعمال لعاب روی کاشی‌ها به خوبی روی آن‌ها مستقر شده و با آن‌ها ترکیب نشود.

مواد بازی مانند برخی از شوینده‌ها می تواند به مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی یا حتی به خود آن آسیب برسانند. به این منظور باید تدبیری در نظر گرفته شود تا لعاب‌ها در برابر مواد بازی مقاوم شوند.

 مواد اسیدی در برابر مواد بازی خورندگی و قابلیت انحلال بیشتری دارند. به همین دلیل در صورت تماس با لعاب می‌توانند کاملا آن را در خود حل و از بین ببرند. برای جلوگیری از این آسیب‌ها باید ترکیباتی در نظر گرفته شود که لعاب‌ها در برابر مواد اسیدی مقاوم شوند تا در هنگام تماس آسیبی نبینند و از بین نروند.

انواع کاشی لعاب دار از نظر روش های تولید

در طول پروسه تولید لعاب‌ها روش‌های مختلفی برای تولید هر کدام از آن‌ها وجود دارد. بر اساس روش تولید هر لعاب با ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی تولید می‌شود.که می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. لعاب‌های خام یکی از انواع روش تولید لعاب‌ها هستند.

به طور کلی دو روش لعاب خام برای فرآیند تولید سرامیک لعاب دار وجود دارد. اولین روش به شکلی بوده که داخل قالب لعاب را هنگامی که سرد و سفت شده است به کاشی می‌چسبانید.دومین تکنیک برای لعاب خام رایج تر خواهد بود، وقتی حجم کار بالا خواهد بود کل قطعات را به صورت کلی لعاب دهید. دومین روش تولید مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی، فریت است.

این لعاب یک نوع ترکیب سرامیکی دارد که پس از ذوب و سرد شدن آن‌ها را به صورت ذرات شیشه ای در می‌آورند. مانند روش اول فریت هم به دو شکل انجام می‌پذیرد. در تکنیک اول این عمل مواد ذوب می‌شوند. پخت فریت در کوره‌های متوالی و پشت سر هم شکل می‌گیرد. در تکنیک دوم در کوره‌های جداگانه انجام می‌شود. روش آخر تکنیک تبخیری است. در آن مواد اولیه نمکی ابتدا در کوره بخار می‌شوند و سپس رسوب تولید شده آن به کار می‌رود.

انواع لعاب بر اساس ویژگی های ظاهری

انواع لعاب بر اساس ویژگی های ظاهری

نوع رنگ و لعاب بستگی به نوع فرمول و مواد تشکیل دهنده آن دارد.بنابراین با ترکیب مواد لعاب در مقادیر مختلف می‌توانید رنگ و لعاب جدیدی ابداع کنید. امروزه در صنعت کاشی و سرامیک روش‌ها و انواع لعاب کاری کاشی وجود دارد که در اینجا به اختصار به آن‌ها پرداخته شده است:

کاشی و سرامیک رنگی لعاب دار

مهم‌ترین نوع لعاب، لعاب‌های رنگی است که با استفاده از اکسیدهای فلزی به دست می‌آیند. اکسید مس برای رنگ آبی، اکسید آهن برای رنگ زرد و اکسید کروم برای رنگ سبز استفاده می‌شود.

لعاب کاشی  و سرامیک بی رنگ

این نوع مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی برای پوشش سطوح چینی بدلی ظریف و بی رنگ و شفاف بوده و از مخلوط کلسیم و سیلیس و خاک چینی سفید تهیه می‌شود.

لعاب کاشی و سرامیک مات

این نوع لعاب کاشی مات که برای پوشاندن ظروف بدلی معمولی استفاده می‌شود از مخلوطی از اکسید سرب، نمک و کربنات سدیم تهیه می‌شود . در آب پودر شده و سرد می‌شوند. سپس شیء مورد نظر را درون لعاب فرو می‌برند.

لعاب کاشی و سرامیک بافت دار

به نوعی از لعاب گفته می‌شود که دارای بافت‌هایی از سنگ‌های تزیینی است. سطحی ناهموار در لعاب ایجاد می‌کند. این سطوح به دلیل اصطکاک زیاد برای استفاده به عنوان سرامیک کف و کاشی لعاب دار مناسب هستند.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره رایگان قبل از خرید، با کارشناسان جم سر در ارتباط باشید.

 

جمع بندی

کاشی‌های ساخته شده از خاک رس را برای پخت در کوره قرار می‌دهند، اما اگر نیاز به لعاب‌کاری داشته باشند، قبل از قرار دادن آن‌ها در کوره باید این پوشش اعمال شود. فرآیند پخت کاشی، لعاب را به لایه بالای خاک رس کاشی تزریق می‌کند. اما اگر قبل از پخت هیچ گونه پوششی روی کاشی اعمال نشود، آن کاشی را بدون لعاب می‌نامند.

به این ترتیب تفاوت اساسی کاشی‌های لعاب دار با کاشی‌های بدون لعاب، پوشش روی آن‌ها است. در صنعت کاشی لعاب برای توصیف فقط یک پرداخت نیست. بلکه ماده‌ای است که روی کاشی‌ها پوشش داده می‌شود. کاشی‌های لعاب‌دار می‌توانند دارای مواد تشکیل دهنده لعاب کاشی و پوشش مات یا براق باشند تا ظاهر متفاوتی به فضا ببخشند.

بسیاری از کاشی‌ها در هر دو نوع لعاب موجود هستند، اما این به این معنا نیست که کاشی‌های با روکش مات بدون لعاب هستند.برای تهیه کاشی‌های لعاب‌دار می‌توانید از طریق سایت جمسر اقدام کنید و رنگ و طرح دلخواه خود را در تعداد مورد نظر سفارش دهید.برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما از طریق راه های ارتباطی درج شده تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

  • لعاب کاشی چیست؟

لعاب کاشی یک پوشش شیشه مانند بوده که بر روی سطح بده کاشی و سرامیک قرار می گیرد.هدف از لعاب کاری زیبایی و از طرفی افزایش استحکام کار است.

  • برای خرید انواع کاشی از چه طریقی میتوانیم اقدام نماییم؟

برای تهیه کاشی‌های لعاب‌دار می‌توانید از طریق سایت جمسر اقدام کنید و رنگ و طرح دلخواه خود را در تعداد مورد نظر سفارش دهید.برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما با شماره 33090000-035 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
fatahi

fatahi

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *