کاشی حمام

کاشی حمام

نیاز به گفتن نیست که هر دیواری که خیس شود نیاز به کاشی دارد، امروزه با وجود هزاران کاشی و سرامیک متنوع در رنگ، اندازه، شکل و طرح در بازار، جای تعجب نیست که بسیاری از مردم در انتخاب کاشی حمام مناسب سر در گم باشند، چه این فضا از پیش ساخته شده و احتیاج به نوسازی داشته باشد و یا در صدد طراحی یک فضای جدید باشید. خوشبختانه، با حفظ چند نکته کلیدی در ذهن، شما قادر خواهید بود گزینه های خود را محدود و انتخاب نهایی خود را بسیار سریعتر و دقیق تر انجام دهید.

اگر شما هم از گیر افتادن در دنیای پر از تنوع و گیج کننده کاشی و سرامیک نگرانید، قبل از اقدام برای خرید و تعمیر کاشی حمام، این چند نکته اساسی را مطالعه نمایید.

به ابعاد کاشی حمام توجه کنید

به محض ورود به هر فروشگاه کاشی و سرامیک متوجه خواهید شد که کاشی و سرامیک های بسیار زیادی در طیف وسیعی از اندازه، از چند سانتیمتر تا چند متر، وجود دارند. ممکن است استفاده از کاشی و سرامیک در ابعاد بزرگ برای یک سرویس بهداشتی یا حمام کوچک غیر معمول و غیر منطقی بنظر برسد، اما این کار باعث می شود سطح دیوار حمام پیوسته و یک تکه به چشم بیاید و نمایی زیباتر از سطحی تکه تکه و پازل شکل را تدائی خواهد کرد. استفاده از کاشی های کوچک باعث ایجاد بند(خطوط بین کاشی ها)های بیشتر شده و در نتیجه نیاز بیشتری به نگهداری و پاکسازی به خصوص در محیط های مرطوب، مانند حمام خواهند داشت. پس جوانب را بسنجید و کاشی و سرامیکی در اندازه مناسب با سرویس یا حمام خود انتخاب نمایید.

برای یک حمام کوچک

برای یک حمام کوچک می توان از کاشی های بزرگ استفاده کرد. استفاده از کاشی های کوچک نیاز به بندهای بیشتری دارد که باعث می شود فضا کوچک تر به نظر برسد. سرامیک پرسلان و سرامیکی لعاب دار پر کاربرد ترین نوع برای دیوار حمام است که از مربع های سفید 10 سانتی متری تا سایزهای بزرگتر تشکیل شده اند. انواع شیشه ای و سنگی نیز گزینه ای مناسب برای دیوارهای حمام هستند. 

موارد زیر را رعایت کنید.

 1. برای قسمت هایی که صاف نیستند، کاشی های کوچکتری انتخاب کنید. مثلا برای قسمت های منحنی دیوار.
 2. به نتیجه ی کار فکر کنید و آن را در ذهن خود متصور شوید.
 3. در انتخاب انواع موزاییکی دقت کنید.
 4. شیشه های رنگی کوچک نسبت به شیشه های بزرگ شفاف کاربرد راحت تری دارند.
 5. برای زیبا تر شدن دیوار حمام از دو طرح کاشی استفاده کنید.
 6. برای سقف های شیب دار از یک نوع کوچک استفاده کنید.
 7. طرح های جهانی را در نظر داشته باشید.

یکپارچه و هماهنگ بودن طرح ها

در اغلب حمام ها و سرویس های بهداشتی که امروز مشاهده می کنید، از چند طرح کاشی و سرامیک استفاده شده است، اگرچه یکپارچه و منسجم بودن دیوار حمام را باید مد نظر قرار داد. توصیه می شود در هنگام انتخاب کاشی و سرامیک برای سرویس و حمام خود، بیش از 3 مدل کاشی به کار نبرید. به ویژه در فضاهای کوچک استفاده از کاشی ها در طرح، مدل و رنگ های متنوع جلوه زیبایی نخواهد داشت. پس استفاده از تنوع کمتر بویژه برای یک فضای کوچک بسیار چشم نوازتر خواهد بود.

مقاومت کاشی در برابر رطوبت و گرما

از آنجایی که استفاده از حمام و سرویس بهداشتی بسیار زیاد است، دوام سرامیک باعث می شود برای کف حمام مناسب باشد. می توان از کاشی های سرامیکی برای حمام و اطراف دوش استفاده کرد. این نوع کاشی های حمام با مقاومت در برابر سرما و گرما گزینه ای مناسب برای حمام هستند. البته هر کاشی درجه بندی خاص خود را دارد. این درجه بندی میزان مقاومت کاشی در فضاهای بیرونی و سرما را نشان می دهد. اگر به دنبال ایده ی مناسب برای فضای خود هستید، به جای مناسبی آمده اید. سبک های سنتی، مدرن، یا هر چیزی که مد نظر شما باشد در جم سر یافت می شود.

به هنگام کاشی کاری و نصب

به ترتیب کاشی ها دقت کنید که طرح خود را حفظ کنند. می توانید برای کاشی کردن قسمت های دیگر نیز هزینه کنید. شاید شما هم در منزل خود یک حمام کوچک داشته باشید. با چند ترفند در طراحی می توانید کاری کنید که این فضای کوچک، بزرگ به نظر برسد.

استفاده از یک طرح کاشی در دیوار ها، می تواند به باز شدن فضا کمک کند. استفاده از کاشی های متفاوت در دیوار ها می تواند باعث کوچک تر شدن فضا شود. اگر از یک رنگ روشن، برای دیوارها و کف استفاده کنید، فضای شما تا حد زیادی بزرگ تر به نظر می رسد. کاشی کردن دیوار به طور کامل به آن ارتفاع بیشتری می بخشد، پس برای بزرگ به نظر رسیدن یک فضای کوچک نیز، کاشی های کف با رنگ ساده راه حلی ایده آل هستند. تصور معمول این است که کاشی های کوچک، فضا را بزرگ نشان می دهند. با این حال بندهای زیاد به کار رفته در کاشی حمام باعث می شود فضای حمام کوچک تر نشان داده شود.

از رنگ خنثی برای کف و سقف استفاده کنید

مردم اغلب از کاشی و سرامیک های با رنگ خنثی در کف سرویس و حمام استفاده می کنند، زیرا رنگ های پر رنگ و لعاب، دید را به سمت خود جذب کرده و اجازه نمی دهد تمرکز چشم ها در فضای اطراف پراکنده شود و در نتیجه طرح و رنگ های سرامیک های دیوار کمتر به چشم می آید. به طور معمول، سقف سفید یا خنثی نیز اثر مشابهی خواهد داشت.

 کاشی های کف حمام

با این که می توانید کاشی های کف و دیوار را با هم مطابقت دهید، اما داشتن طرح، رنگ و جنس متضاد می تواند فضای جالبی ایجاد کند. دیوارهای رنگ روشن می توانند با یک کف به رنگ تیره همراه باشند. اگر دوست ندارید چنین کنتراستی ایجاد کنید، می توانید دو رنگ متناسب را برای دیوارها و کف انتخاب کنید. کاشی های شش ضلعی، یا قالب بزرگ نیز برای کف طرفداران خاص خود را دارند.

بافت و طرح کاشی را را نادیده نگیرید

منظور ما از بافت ، صیقلی و یا زیر بودن سطح کاشی می‌باشد. به همین دلیل استفاده از کاشی های صیقلی ممکن است باعث لیز خوردن باشد وباید بسیار مراقب نیز باشید. معمولاً از سرامیک های براق برای دیوارها و سرامیک های زبر و برآمده برای کف حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود.

در انتخاب کاشی حمام به بافت آن توجه نمایید، تمیز کردن کاشی‌های براق و صیقلی آسان‌تر بوده اما احتمال لیزخوردگی و آسیب رسیدن به بدن بسیار بالا است پس از کاشی هایی استفاده کنید که موزاییکی و زبر هستند.

سرامیک های زبر و برآمده دارای نمای مات بوده است و مزیت دیگر آنها ماین است که در زمستان گرم تر از سرامیک های براق هستند.

به طور خلاصه، حمام و سرویس بهداشتی مستلزم تمیز کردن بصورت مکرر و متداوم هستند. تمیز کردن کاشی های براق و صیقلی به مراتب آسان تر است. در این کاشی ها خطر احتمال لیز خوردگی و آسیب رسیدن به بدن بسیار بالاست. باتوجه به این گفته ها بهتر است از کاشی و سرامیک با بافت زبر برای کف حمام و از کاشی براق برای دیواره ها استفاده شود. همچنین استفاده از سرامیک زبر و برآمده در کف سرویس، احساس خوشایندی در کف پاهایتان ایجاد کرده و نیز در زمستان و هوای سرد، گرمتر از سرامیک براق و صیقلی خواهد بود.

حتی الامکان کاشی های با ابعاد مشترک انتخاب نمایید

حتی اگر شما خیلی سختگیر نباشید، نکات کوچکی مانند خطوط بند بین کاشی ها که با هم جفت و جور نیستند، می تواند موجب آزردگی خاطرتان شود و حتی در اغلب مواقع کار را برای نصاب کاشی و سرامیک بسیار سخت سازد. اگر هم از چند سایز کاشی برای سرویس بهداشتی یا حمام خود استفاده می کنید، توجه داشته باشید که لااقل تمامی کاشی ها یک ضلع هم اندازه با هم داشته باشند یا به عبارتی سایز آنها متناسب و مکمل هم باشد تا نصب آن راحت تر و ظاهر نهایی کار تقارن و انسجام را حفظ نماید.

بند کشی فراموش نشود!

در نهایت و پس از اتمام نصب کاشی و سرامیک، از بندکشی (مواد قابل شستشو و ملات مانند است که در میان شکاف بین کاشی ها به منظور حصول اطمینان از ایجاد سطحی مقاوم در برابر نفوذ آب و آلودگی و نیز زیباتر شدن به کار می رود) اطمینان حاصل فرمایید. همانطور که قبلا به آن اشاره شد، بندهای مابین کاشی ها نیاز به نگهداری و تمیز کردن دارند و این امر شما را با چالش روبرو خواهد نمود. چرا که پاکسازی و تمیز کردن بندها از بسیاری سرامیک ها نیز دشوارتر است. از این رو انتخاب رنگ این مواد نیز حائز اهمیت می باشد. به عبارتی دیگر اگر از سرامیک با رنگ تیره استفاده می کنید، بهتر است مواد بندکشی تا حد امکان هم رنگ با سرامیک باشد و اگر کاشی کف سرویس یا حمام شما رنگ روشن دارد، از مواد بندکشی روشن استفاده شود.

انواع کاشی حمام

  کاشی یکی از مهم ترین مصالح در ساختمان است که طرح و رنگ کاشی می تواند در زیبایی و جذابیت طراحی داخلی حمام و آشپزخانه و سرویس بهداشتی تاثیرگذار باشد از این رو بهتر است در هنگام انتخاب طرح کاشی حساسیت لازم را به خرج دهید. کاشی حمام انواع مختلفی دارد که شامل:

  1. کاشی حمام سرامیکی و پرسلانی
  2. کاشی حمام شیشه ای
  3. کاشی حمام سنگی
  4. کاشی حمام لمینیت پلاستیکی
  5. کاشی حمام کف لینولئوم
  6. کاشی حمام چوب پنبه ای
  7. کاشی حمام

طراحی کاشی حمام

وقتی که برای حمام خود از کاشی استفاده می کنید، باید ایده هایی برای طراحی آن ها در ذهن داشته باشید.

با هزاران گزینه پیرامون دوام، تمیزی و طرح کاشی حمام، می توانید یک انتخاب منحصر به فرد برای خود داشته باشید. می توانید از کاشی هایی نزدیک به سلیقه ی خود استفاده کنید. ا مجموعه ی کامل و جذاب کاشی حمام ما می توانید نزدیک ترین طرح به سلیقه ی خود را انتخاب کنید. با ما می توانید از سرامیک، سنگ و  پرسلانی های جذاب بهره ببرید. طیف وسیعی از رنگ ها شما را متعجب خواهد کرد. با کاشی و فریم های مناسب برای لبه، می توانید طرحی منحصر به فرد ایجاد کنید که از دوام فوق العاده ای برخوردار است. سبک های معاصر در سال 2019 از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. سعی کنید از کاشی های مجسمه ای و سه بعدی نیز در کنار طرح های سنتی کمک بگیرید.

کاشی های ساب وِی

این نوع کاشی حمام یکی از گزینه های متنوع طراحی است. کلاسیک بودن و مدرن بودن این کاشی ها، از ویژگی های جالب آن هاست. کاشی های ساب وی، در رنگ ها و طرح های متفاوتی قرار می گیرند که می توانند هر نوع سلیقه ای را به خود جذب کنند. می توانید از رنگ های متضاد این نوع کاشی در طراحی حمام استفاده کنید. این نوع کاشی، هیچ گاه از از مد نمی روند.

کاشی های موزاییک شیشه ای

آیا مایلید ظاهری جذاب در سرویس حمام خود داشته باشید؟ موزاییک های شیشه ای راهی ساده در جهت افزودن رنگ، نور و درخشش به فضای حمام شما هستند. می توانید دیوار خود را با موزاییک شیشه ای پوشش دهید تا مجموعه ای رنگ و نور متنوع را در کنار هم داشته باشید.

کاشی های قالب بزرگ

استفاده از کاشی حمام با قالب بزرگ در حمام فواید زیادی دارد. این کاشی حمام به راحتی فضای وسیعی را پوشش می دهند، به خاطر بندهای کم تر خیلی راحت تر و بهتر تمیز می شوند و فضای کوچک را به سادگی بزرگ تر نشان می دهد. زیبایی این کاشی در فضای سرویس های شما چشم نواز خواهد بود. برای حمام، سرویس های بهداشتی و دیوارهای اطراف وان و دوش خود از این کاشی ها با قالب بزرگ استفاده کنید که به طرح چوب و سه بعدی هستند.

نکاتی برای انتخاب رنگ کاشی حمام

گزینه های مختلفی برای رنگ بندی سرامیک و کاشی حمام وجود دارد که می تواند این انتخاب را برای شما دشوار کند. معمولاً در هنگام خرید، پیش تصمیم گیری در مورد رنگ و طرح کار دشواری است. پیشنهاد ما است که قبل از خرید، گالری عکس ها و مدل های کاشی حمام و سرامیک ها را بر روی دیوار و کف به دقت مشاهده کنید. به این صورت می توانید از نمونه ها الهام بگیرید تا تصور واقعی تری از نتیجه ی رنگ و طرح کاشی ها داشته باشید. به این صورت، می توانید آنچه را که می خواهید پیدا کنید. هر وقت به مدل مورد نظر خود رسیدید، آن را پرینت کرده و همراه خود داشته باشید تا نمونه ی مشابه آن را پیدا کنید.

نورپردازی

انتخاب کاشی برای حمام به شدت وابسته به نورپردازی آن است. برای مثال حمامی با نورپردازی کم و محیطی تاریک نیازمند کاشی‌های براق با رنگ روشن می‌باشد و اگر نورپردازی محیط حمام روشن باشد نیازمند کاشی های مات با رنگ‌بندی‌های تیره‌تر است.

قبل از اینکه برای انتخاب طرح و رنگ کاشی حمام تان تصمیم گیری کنید باید موضوع نظافت آنها را مد نظر بگیرید زیرا کاشی هایی که رنگ روشن مانند سفید دارند قطعا زودتر کثیف میشوند و باید به نظافت آن ها بیشتر اهمیت دهید تا همیشه تمیز براق بمانند اما کاشی هایی که رنگ های خاکستری، قهوه ای، یا آبی دارند نیاز به نظافت کمتری دارند.

سلیقه ی خود را به کار گیرید و از اجرای آن نترسید. تا جایی که رنگ کاشی حمام و سایر عناصر با هم تداخل نداشته باشند، می توانید با رنگ ها و درجه های مختلف کار کنید. در انتخاب رنگ و جنس، به نور گیر بودن و نبودن فضا نیز دقت کافی را داشته باشید. اکثر حمام ها از نور کافی و لازم برخوردار هستند.

ظاهر خنثی؟

ظاهرهای خنثی بسیار محبوب هستند، اما اگر رنگ های روشن یا تیره را دوست دارید، از استفاده از آن ها نترسید. رنگ های روشنی را انتخاب کنید که با اجزای دیگر توازن داشته باشند. سعی کنید از دو رنگ خنثی استفاده کنید. ترکیب خاکستری و سفید برای چنین محیطی مناسب است.

توصیه می‌شود در زمان ساخت سرویس بهداشتی و حمام از 2 مدل و یا نهایت 3 مدل کاشی استفاده کنید چرا که یک نواختی را سعی کنید رعایت کنید تا باعث زیبایی هرچه بیشتر شود. اما بیشتر از 3 مدل کاشی اگر استفاده کنید باعث آلودگی بصری نیز شده است و فضا شلوغ و کوچک به نظر می‌رسد به همین دلیل حداکثر از 3 طرح استفاده کنید.

قیمت کاشی را در نظر بگیرید

خرید و فروش کاشی و سرامیک حمام معمولاً به ازای هر متر مربع محاسبه می‌شود. هر یک از انواع کاشی‌ها و سرامیک‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند. از نظر قیمت شاید برخی از کاشی های لوکس و زیبا گران تر از کاشی های ساده باشند ولی چون با فضای کوچکی همچون حمام سروکار داریم، هزینه خرید و نصب کاشی های لوکس تفاوت چندانی نخواهد کرد.

به این نکات نیز توجه داشته باشید که کاشی حمام یکی از اصلی‌ترین عناصر در طراحی و دکوراسیون حمام‌ها است و گاه حتی به عنوان مصالح تزئینی به کار می‌رود. این نوع کاشی با ویژگی‌های مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر حرارت، و طراحی‌های متنوع، به تجمل و بهبود عملکرد حمام کمک می‌کند. در ادامه، به برخی از ویژگی‌ها و مزایای کاشی حمام پرداخته خواهد شد.

ویژگی‌ها و مزایای کاشی حمام:

 1. مقاومت در برابر آب و رطوبت: کاشی به دلیل ساختار غیرجاذب و مقاوم در برابر آب، از آب‌گریزی بالایی برخوردار است. این ویژگی از عدم نفوذ آب به دیواره‌ها و کف حمام جلوگیری می‌کند و از مشکلات ناشی از رطوبت و پدیده‌های خزش و پوسیدگی جلوگیری می‌کند.
 2. طراحی‌های متنوع و زیبا: با توجه به پیشرفت‌های فناوری، کاشی حمام در طراحی‌ها و رنگ‌های متنوعی در دسترس است. این تنوع به معماران و طراحان امکان می‌دهد تا حمام را با ترکیبات مختلف رنگ و طرح به شیوه‌های خلاقانه طراحی کنند.
 3. آسانی در نگهداری و تمیزکاری: سطح ناپذیری کاشی حمام باعث می‌شود که تمیزکاری و نگهداری از آن بسیار ساده باشد. از طریق شستشوی ساده با مواد تمیزکننده، می‌توانید ظاهر زیبا و شکیل حمام را حفظ کنید.
 4. مقاومت در برابر حرارت و شوک حرارتی: کاشی حمام مقاومت قابل توجهی در برابر تغییرات حرارتی دارد. این ویژگی باعث می‌شود که کاشی در معرض آب گرم حاصل از دوش و حمام جوشانده نیز مقاوم باشد.
 5. استفاده در دیگر فضاها: علاوه بر حمام، کاشی حمام می‌تواند در دیگر فضاهای داخلی نیز مورد استفاده قرار گیرد. از جمله این فضاها می‌توان به آشپزخانه، فضاهای لابی، یا فضاهای زندگی اشاره کرد.
 6. استفاده از مواد مستدام: بسیاری از کاشی‌های حمام از مواد مستدامی تولید می‌شوند که در جهت حفظ محیط زیست و استدامه منابع طبیعی مؤثر هستند.

کاشی حمام با تلفیق زیبایی و عملکرد عالی، به عنوان یک انتخاب برجسته در زمینه دکوراسیون و بهبود فضاهای حمامی شناخته می‌شود. این نوع کاشی، علاوه بر ایجاد جلوه زیبایی، به حفظ و بهبود عملکرد و بهداشت فضاهای حمام کمک می‌کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
مهدیه ممیزی

مهدیه ممیزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *